Adobe са фирма, която много уважавам, защото са едни от малкото гиганти на софтуера, които не пробутват на потребителя незначителни подобрения като “нова версия”. Новите неща във Photoshop, Illustrator и InDesign може и да не влязат в употреба на всеки, но хората, работещи ежедневно /денонощно?! / с тези програми, са наясно за какъв сериозен напредък говорим.
Бидейки потребител на Photoshop още от версия 2.5:
смятам, че ненужните и зле работещите опции в тази програма са изключително малко.
Най-известната от “неработещите” функция беше Brightness/Contrast. Тя не че не работеше… просто резултатите от прилагането й бяха потресаващи и унищожителни, дори и при най-умерено боравене. Проблема нямаше да е фатален, ако ставаше въпрос за някоя от функциите тип Calculations, до която нормалния потребител не стига никога в живота си.
Въпроса е, че Brightness/Contrast както и Hue/Saturation са нещата, които начинаещия потребител се научава да пипка най-бързо.
Всеки човек, когото съм учил да работи на Photoshop познава тази корекция като “забранената”, заради неадекватното й функциониране по отношение на тоналния баланс в изображението.
Е, ако ползвате Photoshop CS3 – забраната пада!
Последната версия на популярната програма, наред с чудесните нови опции и възможности, ни донесе и тотална промяна на алгоритъма на функцията Brightness/Contrast.
В какво точно се състои подобрението? В стария си вид тази функция работеше така:
Brightness параметъра просто променяше линейно стойностите на всеки пиксел в посока нагоре/надолу – без да се интересува дали стойността ще излезе извън границите 0-255.
Дори леки корекции с плъзгача надясно водеха до “клипване” – изгаряне на най-светлите участъци и силно избледняване на тъмните тонове, докато корекциите наляво водеха до бързо “клипване” на сенките до плътно черно и помътняване на цялата картинка.
Contrast също много бързо почерняше тъмните и прегаряше светлите участъци, оставяйки средните полутонове незасегнати, отново нарушавайки баланса на тоновете в картинката.
След обновяването и двете функции се държат много адекватно, запазвайки съотношението на плътностите и предотвратявайки прегаряния и крайни потъмнявания.
За щастие, разработчиците от Adobe са запазили и двата алгоритъма, като стария се извиква чрез цъкването на checkbox-a “Use Legacy”.
Тази опция дава възможност много лесно да сравним резултатите, ползвайки един бърз черно-бял градиент от 0 до 255. Ползвал съм стойности +-75 и съм написал “legacy” на онези примери, които са на базата на стария алгоритъм. Кликайте на картинките за увеличение.
Първо Brightness:
Сега и корекцията на brightness с пример от практиката:
Вярвам, че нещата са ясни и без думи… Можем да поздравим Adobe за добре свършената работа!
п.п.
Не включвайте “Use Legacy”, освен ако не сте абсолютно наясно какво правите :-)
Браво Никсън! Браво на Адоби. Крайно време беше. Въпреки това, надали ще свикна отново да я ползвам. Хи хи.
Хехе, и аз го бях забелязал в началото, но си помислих, че нещо не работи, защото определено корекциите се различаваха от в предишните версии.
Аз да си призная и преди го ползвах от време на време, щото мен не си ме предупредил (очевидно нарочно :P)
Проятно съм изненадан! Работя редовно с Фотошоп от версия 5.5 насам и Brightness/Contrast беше от опциите, които бях оставил низвергнати :) Вече година (а може би и повече) съм с CS3 и навика си казва думата – дори не се бях сетил да погледна Brightness/Contrast :(
Никсън, Благодаря!